Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Toronto je tolerantní rasový kotel

V Torontu se všichni cítí jako doma. Každý, kdo se ofrňuje nad černochem, vietnamskou prodavačkou oděvů, romským dítětem ve škole nebo Indem v lékárně, by měl být povinně a na vlastní náklady odeslán na stáž do Toronta.

Pohled na downtown Toronta z Ontarijskeho jezeraFoto Vlad G.

Pokud se máme vyléčit z rasismu a xenofobie, je Toronto nejlepší školou, jakou znám.

Když jsem před několika lety poprvé přiletěla do Toronta, můj pas kontroloval černoch, imigrační úřednice pocházela z Trinidadu, dvojici celníků tvořil Ind s běloškou. Při vycházení z příletové haly jsem se musela vyhnout Arabovi s Židem, zabraným do přátelského hovoru. Taxík řídil sikh.

Toronto je z hlediska národností fantastické město. Lidé tu na kolemjdoucí nezírají jako na exota odlišujícího se od ostatních, protože všichni jsou „odlišní“. Na deseti metrech čtverečních se skoro vždycky najdou minimálně dvě velmi odlišné národnosti nebo rasy. Mohu popisovat různé části města a obraz bude v podstatě stejný: rasová a národnostní rozmanitost. I v čínské čtvrti žijí jiné národy, i v domech s drahými byty bydlí různé rasy. Mění se jenom názvy ulic, restaurací, zařízení, obchodů, obchodních center, knihoven, univerzit, barů, diskoték a tak dále. Podstata zůstává. Au-pairka veze kočárek se čtyřmi dětmi a dvě z nich jsou různí Asiaté, třetí dítě je černé a čtvrté bílé. „Postav se na chvíli k jakékoli škole a pozoruj děti,“ řekla mi Slovenka Mária, když jsme se bavily o snášenlivosti a toleranci. „V každé kolemjdoucí skupince uvidíš několik ras a národností. Nejlepší kamarádka naší Mariky je z Ghany. Soused, Peruánec, žije s Filipínkou – tak kde by se v lidech vzaly předsudky?“ Tato rozmanitost přináší občas i humorné obrázky, když například řecký gyros v řeckém fast foodu prodává černoch nebo v typické japonské „nudlárně“ přehazuje na plotně terijaki stoprocentní blonďatá běloška.

Všichni v jedné vodě
Věžák, ve kterém jsme měli pronajatý byt, stojí – obklopen dokonale upravenou zelení – nedaleko ulice Bloor West v západní části Toronta. V šestnáctipodlažním domě je skoro tři sta bytů a nájemníci jsou vzorkem obyvatel obou polokoulí i všech světových stran. Nejen dům, ale i některé byty jsou mezinárodní, a také – jak to říct? Mezirasové? Nebo multirasové? Prostě – multikulturní.

Ulici Bloor West jsem si zamilovala okamžitě. Jistou roli, nikoli však rozhodující, v tom sehrála polská pekárna s nejlepším chlebem v Torontu (konkurovala jí pekárna německá, vzdálená ani ne půl hodiny jízdy, ale Poláci byli lepší). Bloor Street West Village, kde jsme bydleli, je totiž obraz Toronta soustředěný na krátkém úseku jedné ulice. Vedle polské pekárny funguje čínský dolarový obchod, naproti ukrajinská banka, frankofonní Kanaďanka x-té generace právě otevřela nové květinářství, internetovou kavárnu si zřídili Korejci, kadeřnictví vlastní Češka napůl s Kanaďanem, kousek dál má restauraci japonská rodina. V pobočce Bank of Montreal seděli za přepážkami v jedné směně Řekyně, Polka, Indka a Pákistánec – a kousek dál, v RBC Royal Bank, pracuje obdobný personál.

Každé pondělí, středu a pátek večer jsme chodili plavat do pět minut vzdáleného Keele Community Recreation Centre. Polovina dospělých brala plavání jako společenskou událost a víc konverzovali než plavali. Děti a mládež dováděy, skákaly z prkna a řvali. V bazénu se mísily rasy, nad bazénem angličtina, ruština, srbochorvatština, jihoamerická portugalština, karibská španělština, čínština a jazyky africké a asijské – neznala jsem je, ale podle lidí, kteří jimi mluvili, to prostě musely být jazyky asijské a africké. Všichni jsme se společně plácali v jedné vodě, potom se převlékali v jedné šatně (tedy, pánové a dámy zvlášť) a každému to připadalo úplně samozřejmé. Jediný rozdíl svědčící v dámské šatně o odlišnosti kultur spočíval v metodě utírání. Zatímco já si sundala mokré plavky a utírala se nahá, ženy a holčičky některých jiných národností na sebe natáhnou tričko, obalí se osuškou a potom se svíjejí jako hadí tanečnice, aby se dostaly z plavek a nebyla jim přitom vidět prsa nebo zadek. V pánské šatně se prý svlékají všichni normálně.

V čínské čtvrti
Číňané drží v mixu více než osmdesáti národností dominantní podíl, ve Velkém Torontu jich žije přes 400 000. Čínská čtvrť kolem Spadina Avenue je ze tří torontských čínských čtvrtí nejznámější – asi proto, že se rozkládá v centru města. Obchody, banky i státní úřady označují velké nápisy v čínštině, pod nimiž uvidíte výrazně menším písmem anglickou verzi.

Obdobné to je v korejské nebo řecké čtvrti. Když jsem viděla takhle s čínskými znaky vyvedenou RBC Royal Bank, což je největší kanadská banka, připadlo mi to v první chvíli strašně divné. Něco jako „co si ti Číňané o sobě myslí“. Snad kdyby byly nápisy opačně, napřed angličtina a pak až čínština… prostě taková čecháčkovská reakce. Potom jsem si uvědomila vlastní hloupost a předpojatost.

Spadina Avenue je v oblasti čínské čtvrti neustále přeplněná lidmi. Lemují ji převážně čínské obchody a restaurace, ovšem zákazníci jsou různorodí. Čínská čtvrť není žádné ghetto, žijí, pracují i nakupují zde i jiné národnosti. Nikdo z bílých se k Číňanům mezi zeleninou a rýží nechová přezíravě, jsou prostě samozřejmostí a jsou Kanaďané stejně jako jejich zákazníci. Byznys kvete, jíst se musí: každý večer se před potravinářskými obchody vrší obrovské hromady prázdných kartonových krabic od zboží, připravené k odklizení.

Příběh opravdového Vietnamce
Seděli jsme na rohu Spadina Avanue a College Street v Burger Kingu a bavili se. Najednou stál u našeho stolu Asiat s blonďatým melírem na hlavě. „Prominte, slysim vas mluvit cesky,“ promluvil česky s nezaměnitelnou výslovností známou z našich tržnic. „Jenom vas chci pozdravit, cesky,“ usmíval se. Michael žije v Torontu už šest let. Přijel jako turista, seznámil se s bílou Kanaďankou, vzali se a Michael požádal o imigrační vízum. Když po třech letech trvalého pobytu získal kanadské občanství, nechal si změnit křestní jméno. Studuje sociologii, jeho žena Miranda pracuje v pojišťovně. „V Česku jsem byl rád.“ Vzpomínal na školu, na kamarády, na Prahu. „Ale Kanada je lepší,“ řekl nakonec. Snažila jsem se nenápadně a zdvořile zeptat, jestli nemá problémy kvůli rase, Vietnamců tu moc není. Cítila jsem se trapně, že se na to ptám zrovna Vietnamce. „Kdybych se nepodíval do zrcadla, tak mě ani nenapadne, že jsem Vietnamec. Je to tady jiné než v Česku,“ dodal diplomaticky.

S Kamalem jsem se seznámila díky klíčům od auta upuštěným do kanálu. Stál kousek vedle a vylovil mi je. Kamal Schmidt má tureckou maminku a německého tatínka. V Německu vlastnil firmu zaměřenou na počítače. „Můj otec měl světlou pleť, plavé vlasy a modré oči,“ říkal. „Typický árijec. Podívej se na mě – jsem Turek jako poleno,“ smál se. Matčiny geny byly silnější. „Někteří Němci se na Turky dívají přezíravě. Mám německé příjmení, takže nikdo nečeká Turka, ale když jsem přišel k zákazníkům, někdy se vyskytly problémy,“ naznačoval. „V Kanadě jsem se nesetkal s náznakem rasismu za celou dobu, co jsem tady.“ Kamalova přítelkyně je Japonka – jsem zvědavá na jejich případné děti. „Před rokem jsem byl v Německu a byly to dost těžké tři týdny. Už jsem si odvykl být středem pozornosti jenom proto, že jsem Turek.“

Koření, ne pleť
Navzdory státní politice založené na soužití mnoha kultur a navzdory velké toleranci Toronto není bezchybný ráj a nevyhýbají se mu žádné nectnosti včetně kriminality. Nežijí tu pouze tolerantní lidé. Dochází i k takzvaným násilným činům z nenávisti – k rase, národnosti, náboženství – nebo z nenávisti k minoritám, jako jsou homosexuálové a lesbičky. Výroční zpráva Torontské metropolitní policie z doby asi před pěti lety uváděla 64 útoků kvůli rase nebo barvě pleti: 44 vůči černochům, šest proti bělochům, po čtyřech útocích vůči lidem pocházejícím z východní Indie, Středního východu a z asijských komunit a dvakrát byli obětí Arabové.

Rasismus je hodně sledované téma právě proto, že rasová snášenlivost a tolerance je pilířem kanadské vnitřní politiky a společnost je rasově mnohovrstevná. A také asi kvůli tomu, že miliony Kanaďanů sem přišly proto, že ve svých zemích měly s rasismem špatné zkušenosti. Před pár lety propukl v Torontu velký skandál, když list Toronto Sun obvinil na základě rozboru policejních statistik policii z rasistického přístupu k černým Kanaďanům. V sérii článků například psali, že černoši obvinění z držení drog byli dopraveni na policejní stanici mnohem častěji než běloši čelící témuž obvinění nebo že podezřelých černochů zadržovaných přes noc bylo dvakrát více než bělochů. „Když v deseti střílečkách devětkrát figurují černoši mladší třiceti let, tak nemusíte být Einstein, abyste pochopili, proč je tato skupina častěji ve vazbě než jiná,“ přispěl do diskuse jeden ze čtenářů Toronto Sun. Několikrát jsem viděla na ulicích zásah policie proti drobným zlodějům a také jsem viděla zásahy záchranářů. Měřili stejným metrem, bez ohledu na rasu. Složení policejního sboru i hasičů (záchranáři jsou hasiči) je stejně různé jako rasové a národnostní složení Toronta.

Většina nedorozumění mezi rasami a národnostmi však vychází spíše z odlišných každodenních zvyků a životních stylů než z rasismu. Když si třeba milovník klidu najde byt v oblasti, kde převládají hluční lidé z Karibiku, brzy se stěhuje a nadává přitom na Trinidaďany nebo Jamajčany.

Carleen jsem poznala při ranních jízdách na kolečkových bruslích a trochu jsme se spřátelily. Vyptávala se mě na náš dům a jeho okolí. Bydlela s manželem v domě, kde žilo hodně indických rodin, a chtěli se přestěhovat. „Indky neustále vaří, třikrát denně čerstvé a jiné jídlo. Líbily se mi různé vůně, ale teď už je nemohu ani cítit,“ stěžovala si. „No jo, bydlet s Indama asi není moc příjemné,“ poznamenala jsem. „Jsou báječní,“ zaváhala, „jenom ten smrad už nemůžu vydržet,“ dokončila s omluvným úsměvem.

Potom jsem Carleen nějakou dobu neviděla. Znovu jsem ji potkala úplně náhodou při Gay & Lesbian Pride Parade, což je každoroční festival homosexuálů v Torontu, jedna z největších akcí svého druhu na světě. „Už máme nový byt,“ hlásila mi. „A co sousedé?“ ptám se. „Skvělí. Nejlepší jsou Mike s Rajivem. Pomáhají mi s hlídáním Kate, když potřebuju. Támhle jsou,“ vykřikla a začala zuřivě mávat. Už během řeči jsem pochopila, že Mike s Rajivem jsou „on a on“. Že Mike je černoch, jsem ale opravdu neměla z čeho vydedukovat…

Tvoje radost moje radost
Na Torontu mě fascinuje i to, jak lidé dokážou sdílet napříč rasami a národnostmi radost. Byla jsem v Torontu při jednom minulém mistrovství světa ve fotbale. Na každém druhém rohu stál prodejce vlajek. Vůbec nebylo třeba sledovat zprávy, stačilo mihnout se downtownem, a člověk měl dokonalý přehled, kdo hraje a jak zápas dopadl. Auta i lidé byli vyzdobeni vlajkami, mávali, troubili, blahopřáli si nebo se utěšovali, podle situace. Když hráli Turci a Korejci o třetí místo, korejská čtvrť byla plná příznivců obou mužstev, a protože nakonec vyhráli Turci, Korejci byli napřed smutní, ale potom slavili všichni dohromady. Při finále fandilo Toronto Brazílii a brazilskými vlaječkami mávali úplně všichni, Číňany počínaje a Afričany konče.

Nebo když kanadští hokejisté získali zlato na olympiádě v Salt Lake City. Mnohokrát během té opojné noci jsem se musela smát při pohledu na objímající se různé národnosti a rasy obalené do kanadské vlajky, oblečené do čepic, šál, mikin, rukavic, vest a bund zdobených kanadským javorovým listem, v rukou vlaječky. Křepčili, smáli se, tančili na ulicích, objímali se a pokřikovali „vyhráli jsme“. Černí policisté se fotili s rozjásanými Asiaty, drobné Japonky mávaly červenobílými praporky a držely se svých bílých boyfriendů, aby se v davu neztratily. Černo-bílé, asijsko-bílé, asijsko-černé a další podobné dvojice tlačily kočárky se svými kouzelnými dětmi nebo je nesly na ramenou, aby dobře viděly. Zvláštní a přechodné spříznění pod vlivem euforie? Nikoli, každodenní realita. Taková je Kanada, takové je Toronto.

V Kanadě se každý slušný člověk může cítit svobodný, plnoprávný a s dostatkem šancí, bez ohledu na barvu pleti nebo původ. Na oficiálních stránkách kanadské vlády najdete fantastickou větu určenou imigrantům: We are a nation of newcomers, and we welcome you to our family. Neboli Jsme národem přistěhovalců a vítáme vás mezi sebe.

O Kanadě jsem napsala knížku, která v sobě spojuje čtivost cestopisu a praktičnost průvodce. Jmenuje se Moje kouzelná Kanada a vyjde na podzim. Dám vědět...

Autor: Lenka Tomsová | čtvrtek 18.6.2009 9:20 | karma článku: 14,49 | přečteno: 1331x
  • Další články autora

Lenka Tomsová

Byli jsme podezřelí. Po 11. září

Bylo osm ráno, když jsme se probrali k životu v improvizované ložnici na čtyřech kolech na odpočivném parkovišti u Ponce de Leon na mezistátní dálnici číslo 10, asi 200 kilometrů na západ od floridského hlavního města Tallahassee.

12.9.2010 v 12:03 | Karma: 18,48 | Přečteno: 1723x | Diskuse| Ostatní

Lenka Tomsová

Posel špatných zpráv

Červené pískovcové útesy s malými odlehlými plážemi na jihovýchodním výběžku Ostrova prince Edwarda vypadají mírumilovně, ale jsem si jista, že zdání klame – kdyby je neomývaly nebezpečné vody, nestál by tady maják.

12.9.2010 v 9:05 | Karma: 8,28 | Přečteno: 1113x | Diskuse| Cestování

Lenka Tomsová

Přátelské město se stínem

Halifax je pohodové a pěkné město, spojené se dvěma obrovskými tragédiemi. Výbuchem lodě s municí, při němž bylo zničeno téměř celé město - a s Titanikem. Právě sem přivezli mrtvé, které posbíraly v moři lodě vyslané z Halifaxu.

11.9.2010 v 9:05 | Karma: 7,23 | Přečteno: 1506x | Diskuse| Cestování

Lenka Tomsová

Letmé setkání s ledovcem

Speciální expedice u vraku Titaniku, jejímž cílem je prozkoumat okolí lodě a zdokumentovat její stav, musela kvůli hurikánu Daniela přerušit svou práci. Výzkumníci používají sonar a videokameru s vysokým rozlišením k vytvoření třírozměrných fotografií. Výsledkem práce by mimo jiné měla být i virtuální mapa Titaniku a jeho okolí. Hurikán vyhnal výzkumníky do St. John's na Newfoundlandu, kde čekají, až se počasí zlepší.

8.9.2010 v 9:54 | Karma: 9,42 | Přečteno: 1131x | Diskuse| Cestování

Lenka Tomsová

Můj návrat do Cold Mountain

Chodila jsem tady do školy. Narodil se tu můj brácha. Tady jsem naposledy viděla svou mámu, i můj táta tu završil svůj život. Dolní Rožínka. Jsem zpátky, i když jenom na skok. Můj návrat do Cold Mountain.

21.8.2010 v 9:30 | Karma: 14,22 | Přečteno: 1362x | Diskuse| Cestování

Lenka Tomsová

Úplně neobyčejná knihovnice

S Dášou Honsnejmanovou jsem se seznámila zcela komerčním způsobem: vede knihovnu, a když mi vyšly dvě knížky o Kanadě, nabídla jsem jí, aby je pro své čtenáře koupila. Při pohledu na stránky „její“ knihovny U Mokřinky mi blesklo hlavou, že Mokré, kde knihovna sídlí, je zřejmě živá středisková obec se spoustou lidí a šikovným knihovním týmem.

30.5.2010 v 10:39 | Karma: 11,42 | Přečteno: 1023x | Diskuse| Kultura

Lenka Tomsová

Kde spadla lavina

Dvě stovky zachráněných, ale dva lidé zahynuli pod lavinou, když se při sobotních závodech sněžných skútrů u Revelstoku na severovýchodě Britské Kolumbie utrhla masa sněhu. Když jsem četla tuto zprávu, vzpomněla jsem si na chvíle, kdy jsem do své knížky Vzrušující Vancouver, která vyšla před pár týdny, psala kapitolu o heroické stavbě transkanadské železnice Canadian Pacific Railway. Kolem Revelstoku se rozkládá jedna z kdysi nejdivočejších a nejnebezpečnějších oblastí Skalnatých hor – a právě tudy se měla prodrat železnice skrz hory k pobřeží a do Vancouveru.

15.3.2010 v 9:10 | Karma: 9,25 | Přečteno: 773x | Diskuse| Cestování

Lenka Tomsová

Vancouver. Kde leží bobr

Za mlhavé noci se může přihodit ledacos. Neprůhledný opar skryje i přikryje lásku, zločin i neštěstí. Někdo se z něho se štěstím vynoří, jiný se zanoří...

21.2.2010 v 12:36 | Karma: 10,42 | Přečteno: 1010x | Diskuse| Cestování

Lenka Tomsová

Vancouver. Až půjdete do parku

Nemůžete pominout, nebo, nedej bože, vyhnout se! Stanleyho parku, když jste ve Vancouveru. To by bylo, jako kdybyste při výletu do Prahy nezašli na Staroměstské náměstí. Stanleyho park je srdcem Vancouveru.

20.2.2010 v 11:40 | Karma: 12,08 | Přečteno: 1086x | Diskuse| Cestování

Lenka Tomsová

Vancouver. Místo, které si odpusťte

Zase vyhrál. Zase je místem, kde se dá život prožít nejkvalitněji na světě. Přesto i Vancouver má svou skvrnu na kráse.

19.2.2010 v 10:02 | Karma: 15,46 | Přečteno: 2640x | Diskuse| Cestování

Lenka Tomsová

Vancouver. Milování v Richmondu

Žádné silné stěny dokonale zvukotěsné, žádný luxus široké a hebké postele, žádná mramorová koupelna pár kroků od lůžka. Místo zdí tenký plech auta, sprcha sto metrů od postele a jediným hebkým místem nablízku byla moje kůže.

15.2.2010 v 10:16 | Karma: 11,86 | Přečteno: 1442x | Diskuse| Cestování

Lenka Tomsová

Vancouver. Kam se jezdí lyžovat

Dvacet minut od downtownu nasedáte do lanovky na sjezdovku. V blízkosti Vancouveru jsou tři horská střediska, takové tři menší kanadské Špindly, jak je označil jeden vancouverský Čech.

11.2.2010 v 16:49 | Karma: 9,78 | Přečteno: 1162x | Diskuse| Cestování

Lenka Tomsová

Vzrušující Vancouver

Tak drzého mývala jsem do té doby snad nepotkala! Napřed rozvážně stál na okraji křoví – rozvážně, nikoliv váhavě! – a hodnotil situaci.

11.2.2010 v 15:46 | Karma: 9,94 | Přečteno: 1970x | Diskuse| Pozvánky, akce

Lenka Tomsová

Moje kouzelná Kanada

Kde ti medvědi jsou – když my jsme tady? V Kanadě berou medvědy dost vážně. Vždyť občas někoho roztrhají, třeba trénující běžce.

25.1.2010 v 17:26 | Karma: 12,64 | Přečteno: 2783x | Diskuse| Pozvánky, akce

Lenka Tomsová

Umírat se má nalačno

Muže, se kterým jsem měla domluvenou schůzku, jsem nikdy předtím neviděla. Jak se poznáme? Jsem vysoký a budu mít na sobě dlouhý černý kabát, řekl.

1.12.2009 v 10:05 | Karma: 11,86 | Přečteno: 1431x | Diskuse| Ostatní

Lenka Tomsová

Požár. Zkušenost, bez které bych mohla žít

Sobotní noc se chystala přehoupnout do neděle. Spala jsem spánkem člověka, který prožil krásný den v prostředí, které miluje. Člověka, který usíná natěšený na probuzení, kdy otevře oči a za okny nad sebou uvidí koruny starých dubů. Možná, že datel bude zkoumat některou větev, ale to bude jediný další zvuk, který vedle ptačích hovorů uslyším.

30.9.2009 v 9:00 | Karma: 18,63 | Přečteno: 1374x | Diskuse| Ostatní

Lenka Tomsová

Anatomie buřtu

Někdo je v létě poutníkem po hvězdách, já, zdá se, cestuju po buřtech. Došlo k tomu nenápadně a nezáměrně, v souvislosti s mými výpravami na venkov.

15.8.2009 v 9:00 | Karma: 13,83 | Přečteno: 1009x | Diskuse| Ostatní

Lenka Tomsová

Smažený kapr, koprovka a rybízový koláč

Mnoho jistot vzalo za své. Některé se však drží zuby nehty. Hlavně zuby! Půvab bramborového salátu a smaženého kapra spočíval kdysi kromě jejich lahodné chuti i v tom, že bývaly na talíři pouze jednou v roce.

23.7.2009 v 9:06 | Karma: 15,53 | Přečteno: 1232x | Diskuse| Ostatní

Lenka Tomsová

I houby si dělají, co chtějí

Jako by nestačilo, že si počasí dělá, co chce. I houby si musí přisadit... Hlavně jim vytýkám, že mění stanoviště.

20.7.2009 v 9:00 | Karma: 16,89 | Přečteno: 1800x | Diskuse| Ostatní

Lenka Tomsová

Kanada nejsou jenom víza

Také mě naštvaly – ale přestaneme kvůli nim do Kanady jezdit? Přestane se nám kvůli nim Kanada líbit? Myslím, že ne. Až opadne naše rozhořčení a emoce, zažádáme o vízum a vyrazíme. Jako jsme to dělali před lety, a jako jsme to v případě USA dělali až do loňska.

19.7.2009 v 10:31 | Karma: 14,19 | Přečteno: 1247x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 33
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1271x
Novinářka na volné noze, kromě jiného píše články o cestování, cestopisy a průvodce. Více o autorce na www.tomsova.com

Seznam rubrik