Vancouver. Kam se jezdí lyžovat

11. 02. 2010 16:49:18
Dvacet minut od downtownu nasedáte do lanovky na sjezdovku. V blízkosti Vancouveru jsou tři horská střediska, takové tři menší kanadské Špindly, jak je označil jeden vancouverský Čech.
Grouse Mountain nad svítícím Vancouverem. Grouse Mountain nad svítícím Vancouverem. Foto: TBC, Kevin Arnols

„Turisté jezdí lyžovat na Grouse Mountain,“ usmál se na mě Jakub z Vancouveru, jeden z mých rádců, od nichž jsem dostala spoustu zajímavých informací pro svou novou knížku Vzrušující Vancouver. „Ale když chceme lyžovat my s Matějem, tak jedině na Cypress Mountain,“ dodal. Matěj je mladší bratr. „Na Cypress je to mnohem lepší: větší oblast, víc místa na lyžování – a není tam tolik začátečníků jako na Grouse. Lidi z Vancouveru, kteří rádi lyžují, prostě jezdí na Cypress.“

Takže pokud míříte na olympiádu, víte, kde si zalyžovat, bude-li čas. Díky umělému osvětlení můžete dovádět na Cypress až do desíti večer. „Večer je to lepší, není tam tolik lidí,“ doporučuje Matěj. „I v létě je na Cypress pěkně, jsou tam traily pro pěší i pro horská kola.“

Nevím, jestli se dá říct, v kterém ročním období je provinční park Cypress vyhledávanější. V zimě se tu rojí lyžaři, ale jejich pohyb je omezen sjezdovkami a běžkařskými tratěmi. V létě je k dispozici mnohem větší prostor a lidé se snáze rozptýlí. Hora Cypress přitahuje bez ohledu na roční dobu. A opěvovaná je i kvůli rozhledům. Za jasných dnů se na jihu rozprostírá Vancouver a jihovýchodně je vidět zasněžený vrcholek hory Mt. Baker v USA. Jihozápad a západ patří vodám průlivu Strait of Georgia, ostrůvkům a ostrovu Vancouver.
Zimní sezona tu začíná v polovině prosince a končí ve druhé polovině dubna. O kvalitě terénů i poskytovaného servisu svědčí volba Cypress jako dějiště olympijských soutěží snowboardistů a freestylistů. Celodenní permanentka pro dospělé stojí 47 dolarů, půjčovné lyží (lyže, hůlky, boty) nebo snowboardu (prkno a boty) 45 dolarů, helma 8 dolarů, oteplovačky a bunda 29 dolarů.
Na Cypress je celkem 48 sjezdovek; 7 zelených pro začátečníky, 18 modrých pro pokročilé, 19 černých pro zkušené lyžaře a 4 dvojité černé pro excelentní lyžaře. Nejdelší kombinovaná sjezdovka měří 4,1 kilometru. Najdete tu i čtyři oblasti pro freestyle.

Druhý "Špindl", Grouse Mountain neboli Tetřeví hora, je nejznámější díky lanovce Skyride, která vede nahoru; její fotografie se objevuje v každém průvodci nebo článku o Vancouveru. Do výšky 1 100 metrů vás dopraví za dvanáct minut, a pokud máte rezervaci v panoramatické restauraci Observatory, pojedete zdarma.
Když chcete někoho pozvat na večeři a naprosto ho ohromit, vezměte ho do Observatory. Dostanete vynikající jídlo (restaurace patří ve Vancouveru mezi nejlepší) a navrch jedinečný a proslulý výhled na město. Otevřená je od 17 do 22 hodin, tedy v tom nejlepším čase, v hodině mezi psem a vlkem, když se rozsvěcí město.
Zimní program zahrnuje kromě lyžování například i sněžnice, vyjížďky na saních či bruslení. K dispozici je 26 sjezdovek: 3 zelené, 15 modrých, 6 černých a 2 dvojité černé. Třináct sjezdovek je osvětlených. V sobotu a v neděli čekáte maximálně pět minut, jinak tu nejsou fronty.
Kabinová lanovka Skyride jezdí denně od 9 do 22 hodin každých patnáct minut. Cestou přehlédnete celý Vancouver a dohlédnete až na ostrov Vancouver. Lístek pro dospělé stojí 40 dolarů a zahrnuje vstup na několik atrakcí na Grouse Mountain. Cestou se chvilku můžete tetelit vzrušující nejistotou, zda vás nahoře náhodou nepotká stejná příhoda jako Danu Scullyovou v Aktech X. Skyland Mountain v Blue Ridge ve Virginii, z jejíhož vrcholku unesli Scullyovou – pamatuji si správně, že to byli mimozemšťané? – v epizodě z roku 1994, byla ve skutečnosti Grouse Mountain. Akta X se natáčela v okolí Vancouveru pět let.

Na jaře jezdí Matěj do třetího střediska, na 1 453 metrů vysokou horu Seymour: je tam dobrý park pro snowboardisty a na skákání. I Mt. Seymour je v provozu do 22 hodin. Funguje tam 5 lanovek a vleků, 39 sjezdových tratí, z toho 7 zelených, 24 modrých a 8 černých. Dvanáct sjezdovek má večerní osvětlení, nejdelší sjezdovka měří 1 600 metrů.
Celodenní permanentka pro dospělé stojí 45 dolarů, půldenní 35, půjčení věcí na lyžování nebo na snowboard dospělí 44 dolarů, od 16 hodin platí večerní slevy. Sezona trvá od konce listopadu do konce března.
Snowboardisté vyhledávají Mt. Seymour proto, že zdejší snowboardová základna je nejvýše položená v oblasti, mají tu tři snowparky pro různou úroveň snowboardistů a jsou známé tím, že jejich terény jsou novátorsky upravované.

Autor: Lenka Tomsová | čtvrtek 11.2.2010 16:49 | karma článku: 9.42 | přečteno: 1152x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Cestování

Denis Herák

Zimné Vysoké Tatry na Bicykli

Tento krát si dáme krátky foto blog o výstupe na Štrbské a Popradské pleso v zime a na bicykli. Príjemné čítanie Vám prajem.

18.12.2018 v 11:45 | Karma článku: 12.28 | Přečteno: 150 | Diskuse

Klára Kutačová

Cesta kolem světa - Toronto I

Původně jsem nechtěla v Torontu trávic víc, než 3 dny, ale nakonec mě tu díky "útěku z farmy" a azylu přes couchsurfing čeká dnů 10.

18.12.2018 v 10:00 | Karma článku: 11.92 | Přečteno: 238 | Diskuse

Mirek Matyáš

Byl jsem tam.

Ano, 12.12.2018 jsem byl na D1 a kdybych neměl spoustu najetých kilometrů po – a kolem této „strategické komunikace“ – nejspíš bych tam přespal i s vybitým elektromobilem.

17.12.2018 v 7:17 | Karma článku: 23.52 | Přečteno: 968 | Diskuse

Vojtěch Marek

17 000 km stopem domů z Kamčatky XXII

Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů.

17.12.2018 v 6:28 | Karma článku: 21.41 | Přečteno: 411 | Diskuse

Pavel Liprt

Medvědi nevědí

I když oni samozřejmě určitě věděli, že jsme tam, ale naštěstí netoužili po setkání s námi, stejně jako my jsme byli rádi, že jsme je nepotkali.

16.12.2018 v 16:45 | Karma článku: 15.17 | Přečteno: 400 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1239
Novinářka na volné noze, kromě jiného píše články o cestování, cestopisy a průvodce. Více o autorce na www.tomsova.com

Najdete na iDNES.cz