Čtvrtek 2. dubna 2020, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. dubna 2020 Erika

Vancouver. Kam se jezdí lyžovat

11. 02. 2010 16:49:18
Dvacet minut od downtownu nasedáte do lanovky na sjezdovku. V blízkosti Vancouveru jsou tři horská střediska, takové tři menší kanadské Špindly, jak je označil jeden vancouverský Čech.
Grouse Mountain nad svítícím Vancouverem.
Grouse Mountain nad svítícím Vancouverem. Foto: TBC, Kevin Arnols

„Turisté jezdí lyžovat na Grouse Mountain,“ usmál se na mě Jakub z Vancouveru, jeden z mých rádců, od nichž jsem dostala spoustu zajímavých informací pro svou novou knížku Vzrušující Vancouver. „Ale když chceme lyžovat my s Matějem, tak jedině na Cypress Mountain,“ dodal. Matěj je mladší bratr. „Na Cypress je to mnohem lepší: větší oblast, víc místa na lyžování – a není tam tolik začátečníků jako na Grouse. Lidi z Vancouveru, kteří rádi lyžují, prostě jezdí na Cypress.“

Takže pokud míříte na olympiádu, víte, kde si zalyžovat, bude-li čas. Díky umělému osvětlení můžete dovádět na Cypress až do desíti večer. „Večer je to lepší, není tam tolik lidí,“ doporučuje Matěj. „I v létě je na Cypress pěkně, jsou tam traily pro pěší i pro horská kola.“

Nevím, jestli se dá říct, v kterém ročním období je provinční park Cypress vyhledávanější. V zimě se tu rojí lyžaři, ale jejich pohyb je omezen sjezdovkami a běžkařskými tratěmi. V létě je k dispozici mnohem větší prostor a lidé se snáze rozptýlí. Hora Cypress přitahuje bez ohledu na roční dobu. A opěvovaná je i kvůli rozhledům. Za jasných dnů se na jihu rozprostírá Vancouver a jihovýchodně je vidět zasněžený vrcholek hory Mt. Baker v USA. Jihozápad a západ patří vodám průlivu Strait of Georgia, ostrůvkům a ostrovu Vancouver.
Zimní sezona tu začíná v polovině prosince a končí ve druhé polovině dubna. O kvalitě terénů i poskytovaného servisu svědčí volba Cypress jako dějiště olympijských soutěží snowboardistů a freestylistů. Celodenní permanentka pro dospělé stojí 47 dolarů, půjčovné lyží (lyže, hůlky, boty) nebo snowboardu (prkno a boty) 45 dolarů, helma 8 dolarů, oteplovačky a bunda 29 dolarů.
Na Cypress je celkem 48 sjezdovek; 7 zelených pro začátečníky, 18 modrých pro pokročilé, 19 černých pro zkušené lyžaře a 4 dvojité černé pro excelentní lyžaře. Nejdelší kombinovaná sjezdovka měří 4,1 kilometru. Najdete tu i čtyři oblasti pro freestyle.

Druhý "Špindl", Grouse Mountain neboli Tetřeví hora, je nejznámější díky lanovce Skyride, která vede nahoru; její fotografie se objevuje v každém průvodci nebo článku o Vancouveru. Do výšky 1 100 metrů vás dopraví za dvanáct minut, a pokud máte rezervaci v panoramatické restauraci Observatory, pojedete zdarma.
Když chcete někoho pozvat na večeři a naprosto ho ohromit, vezměte ho do Observatory. Dostanete vynikající jídlo (restaurace patří ve Vancouveru mezi nejlepší) a navrch jedinečný a proslulý výhled na město. Otevřená je od 17 do 22 hodin, tedy v tom nejlepším čase, v hodině mezi psem a vlkem, když se rozsvěcí město.
Zimní program zahrnuje kromě lyžování například i sněžnice, vyjížďky na saních či bruslení. K dispozici je 26 sjezdovek: 3 zelené, 15 modrých, 6 černých a 2 dvojité černé. Třináct sjezdovek je osvětlených. V sobotu a v neděli čekáte maximálně pět minut, jinak tu nejsou fronty.
Kabinová lanovka Skyride jezdí denně od 9 do 22 hodin každých patnáct minut. Cestou přehlédnete celý Vancouver a dohlédnete až na ostrov Vancouver. Lístek pro dospělé stojí 40 dolarů a zahrnuje vstup na několik atrakcí na Grouse Mountain. Cestou se chvilku můžete tetelit vzrušující nejistotou, zda vás nahoře náhodou nepotká stejná příhoda jako Danu Scullyovou v Aktech X. Skyland Mountain v Blue Ridge ve Virginii, z jejíhož vrcholku unesli Scullyovou – pamatuji si správně, že to byli mimozemšťané? – v epizodě z roku 1994, byla ve skutečnosti Grouse Mountain. Akta X se natáčela v okolí Vancouveru pět let.

Na jaře jezdí Matěj do třetího střediska, na 1 453 metrů vysokou horu Seymour: je tam dobrý park pro snowboardisty a na skákání. I Mt. Seymour je v provozu do 22 hodin. Funguje tam 5 lanovek a vleků, 39 sjezdových tratí, z toho 7 zelených, 24 modrých a 8 černých. Dvanáct sjezdovek má večerní osvětlení, nejdelší sjezdovka měří 1 600 metrů.
Celodenní permanentka pro dospělé stojí 45 dolarů, půldenní 35, půjčení věcí na lyžování nebo na snowboard dospělí 44 dolarů, od 16 hodin platí večerní slevy. Sezona trvá od konce listopadu do konce března.
Snowboardisté vyhledávají Mt. Seymour proto, že zdejší snowboardová základna je nejvýše položená v oblasti, mají tu tři snowparky pro různou úroveň snowboardistů a jsou známé tím, že jejich terény jsou novátorsky upravované.

Autor: Lenka Tomsová | čtvrtek 11.2.2010 16:49 | karma článku: 9.78 | přečteno: 1157x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Cestování

Libor O. Novotný

Nebeská brána Tianmen

Číňané se stávají mistry v tom, jak využít přírodních krás k nalákání turistů a vyždímání jejich peněženek tak, že si to turisté ještě pochvalují (včetně mě). Příkladem může být oblast hory Tianmen a skalního okna Nebeská brána.

30.3.2020 v 15:00 | Karma článku: 12.71 | Přečteno: 288 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Zříceniny Nového hradu krále Václava - Wenzelstein

O Novém hradě u Kunratic bylo již napsáno velmi mnoho. Před šesti sty lety proběhla legendární bitva u Sudoměře, ale ještě dříve vzplál válečný požár na mnoha místech království, jako kupříkladu dobytí Wenzelštejnu.

29.3.2020 v 16:59 | Karma článku: 16.73 | Přečteno: 456 | Diskuse

Pavel Liprt

Kopeček Ralsko, loupežníci a sovětské vojsko

Asi čtyři kilometry severovýchodně od jedné úžasné zmrzlinárny se nachází jeden zajímavý kopeček. Asi bych to měl upřesnit. Zmrzlinu si můžete dát v městečku Mimoň, ale až po výstupu. Je tak výborná, že byste už nahoru nešli.

29.3.2020 v 16:33 | Karma článku: 19.48 | Přečteno: 447 | Diskuse

Eva Hauserová

Jak jsme se šťastně vrátily z Malajsie domů

Poslední díl našeho putování po Malajsii: mračna se stahují a Malajsie zavádí přísná opatření proti šíření koronaviru. Uvízneme někde po cestě?

29.3.2020 v 8:13 | Karma článku: 11.63 | Přečteno: 476 | Diskuse

Václav Szőcs

Všeci nedodržujů!

Slyšíme ať už z úst pana Prymuly, slovenského premiéra České republiky, nebo nás tím dnes a denně zásobují média... Je to skutečně tak? Aneb sem se jel projet na mašině! (pssst kecám, jel jsem na vajíčka) :-D

28.3.2020 v 22:30 | Karma článku: 29.63 | Přečteno: 1255 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1246
Novinářka na volné noze, kromě jiného píše články o cestování, cestopisy a průvodce. Více o autorce na www.tomsova.com

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Psycholožka: Češi zvolili nejužitečnější strategii, jak zvládnout krizovou situaci

Na všechny z nás dopadá celosvětová krize spojená s nákazou koronavirem. Máme obavy o zdraví své i svých blízkých,...