Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vancouver. Kde leží bobr

21. 02. 2010 12:36:00
Za mlhavé noci se může přihodit ledacos. Neprůhledný opar skryje i přikryje lásku, zločin i neštěstí. Někdo se z něho se štěstím vynoří, jiný se zanoří...
Rybári pod mostem Lions Gate možná ani nevedí,jaký poklad leží pod hladinou.  Rybári pod mostem Lions Gate možná ani nevedí,jaký poklad leží pod hladinou. Foto TBC

Od své oblíbené pozorovatelny ve Stanleyho parku u majáku na výběžku Brockton Point jsem se vydala po stezce Seawall Promanade, která obkružuje celý park, blíž k mostu Lions Gate. Je to krásná procházka s rozhledy na Severní a Západní Vancouver a Burrardovu zátoku, lemovaná lavičkami či loučkami k odpočinku. Na protějším břehu zátoky se tyčí hora Grouse Mountain, oblíbené zimní i letní středisko, ke kterému šplhá vzhůru nebeská lanovka, jedna z populárních vancouverských atrakcí.

Vlastně jdu od majáku k majáku, ale ten druhý, na Prospect Pointu, není mým cílem. Svůj cíl dokonce ani nevidím – a také neuvidím. Jen postojím nad vodou a nechám si projít hlavou jednu velkou historii.

Cestou se zastavím u Dívky v neoprenu. Spousta lidí tvrdí, že to je mořská panna, ale podívejte se pozorně: vždyť má na čele brýle! Je z bronzu a sedí na kameni kousek od břehu. Líbí se mi, ale možná ještě víc se mi líbí „co je za tím“. Girl in Wet Suit je totiž dalším stvrzením mnohonárodnosti Vancouveru a Kanady vůbec, projevem uplatnění Evropanů a důkazem, že Kanaďan je tu Kanaďanem bez ohledu na to, odkud pochází: sochař Elek Imredy byl maďarský imigrant z Budapešti, který přišel do Vancouveru v roce 1957 po maďarské revoluci. K Dívce v neoprenu ho nepodnítila kodaňská mořská víla, inspirovalo ho obrovské bohatství nerostů a ropy v kanadských oceánských vodách, čekající na vytěžení. Dívka „je symbolem našich aquanautů, kteří toto bohatství objeví,“ napsal sochař.

Zvolna a beze spěchu jsem se dostala až pod Lions Gate Bridge a k cíli své procházky. Pod hladinou tu leží vrak parníku Beaver, asi nejznámější a nejvýznamnější loď Společnosti Hudsonova zálivu a jeden z kanadských národních symbolů. Ztroskotal 26. července 1888, kdy za mlhavé noci najel na mělčinu u Prospect Pointu.

Beaver postavili hlavně z dubového dřeva v anglickém Blackwallu pro Hudson Bay Company v roce 1836. Dvoustěžňová brigantina přeplula pod plachtami oceán a zamířila proti proudu řeky Columbia do přístavu Fort Vancouver (dnes Portland ve státě Washington), kde měla Hudson Bay svou základnu. Tam do lodě namontovali parní stroj a boční kolesa.

Beaver, vyzbrojený čtyřmi děly, sloužil sedmnáct let. Význam prvního kolesového parníku na západním pobřeží Severní Ameriky byl – kolosální. Stal se plovoucí obchodní stanicí, díky níž se i vzdálené pobřeží mohlo využívat pro obchod s kožešinami. Námořnictvo si ho najímalo k průzkumu pobřeží Britské Kolumbie, Američané si ho vypůjčili pro boj s indiány v Oregonu (zde se velmi osvědčila jeho děla, která indiány děsila), vozil i politiky.

Když ztroskotal, Vancouverští k němu chodili v neděli na pikniky – a domů si z lodě odnášeli suvenýry a pomalu ji tak rozebírali. Nebo rychle? Jistý Charles McCain odvezl na 500 kilogramů bronzových a měděných předmětů, které později proměnil na upomínkové mince, řetízky na klíče či různou bižuterii. Některé části se podařilo zachránit můžete je vidět ve Vancouverském námořním muzeu (Vancouver Maritime Museum ve Vanierově parku). V současnosti vrak slouží podvodním archeologům jako tréninkové místo.

O úsměvné historce z odhalení Dívky v neoprenu i dalších podrobnostech o slavném Bobrovi píšu ve své knížce Vzrušující Vancouver, víc o ní v jiném článku tady na iDnesu nebo na mém webu.

Autor: Lenka Tomsová | neděle 21.2.2010 12:36 | karma článku: 9.00 | přečteno: 998x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Cestování

Kateřina Velíšková

Jak se v Izraeli opravuje potrubí

Aneb jak to vypadá, když potřebujete zavolat opraváře vodovodních trubek o šabatu v Jeruzalémě, a co se přitom dozvíte o Česku.

19.8.2018 v 19:00 | Karma článku: 25.36 | Přečteno: 1031 | Diskuse

Vojtěch Wertich

Aviou Amerikou 2017 - Potosí

V dalším díle deníku Jacka a Avokáda se podíváme do hornického města Potosí a hlavně do přilehlých dolů v hoře Cerro Rico, kde se poučíme o středověkém (a stále funkčním) způsobu těžby stříbra a barevných kovů.

19.8.2018 v 17:35 | Karma článku: 12.26 | Přečteno: 188 | Diskuse

Lucie Hejnalová

Něco málo o Turecku (Jak jsme letěli do Turecka díl třetí)

Autobus číslo 615 firmy Ikaros se rozjel z mezinárodního letiště Antalya směr Alanya. Samozřejmě jsem byla přilepena na ulepeném okně. Proč taky ne. Nestydím se za to, že jsem byla natěšená a zvědavá na to, co uvidím.

18.8.2018 v 17:55 | Karma článku: 16.69 | Přečteno: 977 |

Libor Čermák

Pěší výlet po Kačenčině stezce kolem Deštného v Orlických horách

Na letošní dovoloenou jsem vyrazil do hor. A vybral jsem si hory Orlické, to protože je znám poměrně málo. A tak jsem si vzal bágl, stan spacák, karimatku a vyrazil jsem autobusem z pražské Florence do Deštného v Orlických horách.

18.8.2018 v 14:46 | Karma článku: 17.03 | Přečteno: 289 |

Michal Tříska

Starý Plzenec a okolí

Mezi Plzní a Starým Plzencem leží vrch Radyně, na kterém nalezneme několik parádních vyhlídek, rozhlednu a také zříceninu bývalého královského hradu z poloviny 14. století.

17.8.2018 v 17:00 | Karma článku: 15.27 | Přečteno: 335 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1237
Novinářka na volné noze, kromě jiného píše články o cestování, cestopisy a průvodce. Více o autorce na www.tomsova.com
Najdete na iDNES.cz